top of page
פרח מוזיקלי

פרח מוזיקלי

קורסים בקהילה

קורסים בקהילה

תכנית שלם

תכנית שלם

אופק מוזיקלי

אופק מוזיקלי

ילדי המוסיקה

פרויקט "ילדי המוסיקהי"  הינו פרויקט הדגל של מקור.

מטרתו הינה להקים ולהפעיל, ברחבי הארץ, מרכזי מוזיקה להעצמת בני נוער המצויים במצבי סיכון ו/או כאלה המגיעים מרקע של מצוקה סוציו-אקונומית.

 

פרויקט "ילדי המוסיקהי" מושתת על אמונה והכרה עמוקה בכוחה של המוזיקה לחולל שינוי:  להעניק לנער המתבגר, שצמח בסביבה של מצוקה, עוגן משמעותי בחייו. לתרום הן להעצמתו האישית והן לחיבורו לקהילה שסביבו.

העיסוק במוזיקה מאפשר ניתובם של קשיים ומצוקות אותם חווים בני הנוער לכיוונים חברתיים נורמטיביים, באמצעות מתן ביטוי לרגשות וקונפליקטים.

ההשתייכות למסגרת קבועה מקבלת ותומכת, מפחיתה תחושות ניכור ודחייה, מחזירה לנער את האמון במערכות ומעודדת רכישת הרגלים של מחויבות, התמדה, עבודת צוות והתמקצעות.

בנוסף, מהווה המוזיקה כלי לחיבור וגישור בין בני נוער הבאים מרקע חברתי שונה.

 

ב"ילדי המוסיקה" רוכשים בני הנוער כישורים חברתיים של תקשורת, הקשבה, כבוד וסובלנות כלפי האחר וכן ערכים של תרומה לקהילה.

מרכזי המוסיקה נחלקים לשלושה סוגים:  

1. מרכז יישובי הפועל בשיתוף מחלקת הרווחה/ החינוך/ קידום נוער היישובית וכיוצ"ב

2. מרכז בית ספרי הפועל בתוך בית ספר המיועד לנוער על רצף הסיכון

3. מרכז בכפר נוער

קורסים בקהילה

עמותת מקור מפעילה מערך של קורסים מגוונים בתחומי המוזיקה

קורסים אלו מוכרים ע"י רשת עתיד וניתנים להפעלה ע"י תכנית היל"ה ביחידות קידום הנוער העירוניות.

בין הקורסים השונים ניתן למצוא:

פרויקט להקה - תוכנית עיונית ומעשית המשלבת יצירה וחוויה מוזיקלית, הקמת הרכב מוזיקלי עם הנערים במקום ולקיחת אחריות על הצדדים השונים של המוזיקה עבור ביצוע הופעה . המשתתפים בסדנא יידרשו לכתוב חומרים מקוריים, להתגבש לכדי הרכב מוזיקלי, לעבוד על הביצועים המוזיקלים שלהם, ויחד עם זאת יקבלו כלים לנהל ולהפיק הופעה, משלב התכנון ועד לאחריות ניהול ההופעה.

קורס די.ג'י - קורס תקליטנות מכשיר את הלומדים למקצוע מהנה המתחבר לעולמם של בני הנוער ומאפשר שילוב בעולם התעסוקה. תקליטנות בימינו היא סוג של אמנות מופע. בדרך נגישה ואפשרית ניתנת הזדמנות להיות באור הזרקורים על במה דבר המקנה בטחון ומעצים כאחת.

קורס כתיבה והלחנה - העבודה תכלול כתיבת שירים והלחנתם תוך דיון על נושאים שונים הקשורים לחיי בני הנוער. השיר המובנה מספק מסגרת מכילה ותומכת המאפשרת לחוש שליטה שזהו צורך חשוב אצל מתבגרים. יחד עם הלחנת השירים מתאפשרת העברת מסר ורגש ומוקנה מבנה מאורגן לצלילים ולביטוי הרגשי.

כמו כן יכולה העמותה לבנות קורס מוזיקלי מכל הסוגים, על פי בקשה. כל הקורסים ניתנים להתאמה אישית למקום.

פרח מוזיקלי

תכנית פר"ח מוזיקלי, הינה תכנית הפועלת באמצעות עמותת ידידים - מלגות מפעל הפיס.

התכנית מאפשרת לסטודנטים למוזיקה להתנדב במרכזי העמותה, לעבוד עם בני הנוער בלימוד נגינה, הנחיית הרכבים והקמת פרויקטים מוזיקליים, תוך שהם מקבלים מלגת לימוד. הסטודנטים יעניקו לבני הנוער תשומת לב אישית ודגם חיובי לחיקוי ובכך יסייעו להם לממש את הפוטנציאל הגלום בהם, לפתח הערכה עצמית חיובית ולשגשג.

בזמן זה הם יפתחו את כישוריהם הן כמוזיקאים והן כמדריכים מוזיקליים ועובדי נוער במסגרות הבלתי פורמליות.

תכנית של"מ 

תכנית של"מ הינה תכנית שירות לאומי מוזיקלי לבעלי פטור משירות צבאי

מטרת התכנית: הפעלת מסלול שירות לאומי, שידרבן צעירים בעלי רקע מוזיקלי, הפטורים משירות צבאי, לבחור ולשרת בשירות הלאומי.

בעקבות פניות מרובות שקיבלנו מבני נוער מוזיקאים, שסיימו לימודי מוזיקה בבתי הספר, ואשר הינם משוחררי שירות צבאי, ראינו לנכון לשלב בין הצרכים הרבים המוצאים במוזיקה את נקודות ההשקה.

הדבר יושג באמצעות מסלול ייעודי, המשלב שירות ותרומה לקהילה בתחומים המוזיקליים – קהילתיים, ואפשרות להתפתח בתחום ההדרכה המוזיקלית.

מסלול זה מכשיר את הצעירים לשרת בתפקידם ובד בבד להתפתח מבחינה מקצועית ואומנותית.

 

המוזיקאים שבפרויקט של"ם ישתלבו כמדריכים במרכזי "אופק מוזיקלי" אותם מקימה עמותת "מקור" לקידום נוער במצבי סיכון באמצעות מוזיקה.

בני השירות יעבדו בצמידות עם רכז המוזיקה במקום וימלאו תפקיד משמעותי בתפעולו של המקום ובקשר עם בני הנוער. בהדרכה מוזיקלית, שיעורי נגינה, הפעלת הרכבים מוזיקלים ועוד.

אם ברצונך להתנדב לשרות לאומי בעמותת מקור, אנא מלא את הטופס המצורף ושלח אלינו למייל העמותה 

bottom of page