top of page

שבע סיבות מעולות - למה כדאי ללמוד לנגן


האם אתם יכולים לדמיין את חייכם בלי מוזיקה? סביר להניח שלא.

מוזיקה מוטמעת בבסיס קיומנו כבני אנוש וקיומה המשמעותי בחיינו אינו מוטל בספק. יחד עם זאת, בזמן שכולנו נהנים להאזין למוזיקה טובה, רק מעטים מאתנו בעלי יכולת לנגן על כלי מוזיקלי. את הסיבה לכך נמצא לרוב באפשרויות המועטות ללימוד נגינה בגיל הילדות ובתשומת הלב המועטה, לצערנו, שתחום זה מקבל במערכות החינוך למיניהן.

ולמה? האם ידעתם כי בכל פעם שאתם מאזינים למוזיקה, מתרחשים במוחכם תהליכים מדהימים?

מחקרים חשפו שורה של השפעות חיוביות של מוזיקה על המוח האנושי - השפעתה על היצירתיות, על יכולת קבלת החלטות, התפיסה והרגש.

אספנו עבורכם עשר סיבות מעולות למה פשוט להתחיל ללמוד לנגן (ואם אתם בעלי השפעה במקומות חינוך למיניהם – אז למה רצוי לשלב לימודי מוזיקה במקום - ומהר)

1. נגינה על כלי מוזיקלי מסייעת בהפגת לחצים:

חוקרים העוסקים בתועלות ויתרונות שבלימוד מוזיקה מדווחים, שנגינה על כלי מוזיקלי באופן קבוע יכולה לעזור בהפחתת רמת הלחץ. מחקרים הראו שנגינה על כלי מוזיקלי עוזרת להורדת לחץ הדם והלב, דבר התורם להפחתת כמות הורמון הלחץ קורטיסול, ומכך שאנו מרגישים רגועים יותר. אמנם רק האזנה למוזיקה עוזרת גם היא, אך לימוד נגינה מוסיף לחיינו שיגרת אימונים יומיומית נעימה המסייעת אף יותר בסילוק הורמון הלחץ.

מייקל ג׳ולקובסקי, פסיכולוג המתמחה בטיפול במוזיקאים, טוען כי מוזיקה עוזרת להפחתת הלחץ גם ביכולתה לחבר בין אנשים שונים. ״היא (המוזיקה) יכולה לספק את הצורך להירגע ולהתנתק מדאגות היומיום, אבל בניגוד לשאר הדברים שאנשים לעיתים קרובות משתמשים למטרה זו, כגון אכילה, שתייה, צפייה בטלוויזיה , שיטוט חסר מטרה ברשת ברמות מופרזות לחלוטין, מוזיקה מפיחה חיים באנשים ומחברת בינם לבין אחרים .

2. נגינה על כלי עושה אותנו טובים יותר בהרבה מאוד תחומים:

מחקר מקיף שנערך בנושא הוכיח כי ילדים שלמדו לנגן על כלי מוזיקלי מצליחים יותר בלימודים. צוות מחקר שבדק את הקשר בין מוזיקה לאינטליגנציה מדווח, שאימון מוזיקלי יעיל בהרבה מלימודי מחשב ביכולתו לשפר את כישורי ההסקה המופשטת של ילדים, יכולות הנחוצות גם ללימודי מתמטיקה ומדעים״.

כמו כן, מוזיקה משפרת יכולות מוטוריות וקוגניטיביות. ילדים שלומדים נגינה עשויים להפגין כישורים מוטוריים ושפתיים גבוהים יותר כפי שעולה ממחקר באוניברסיטת סיינט אנדרוס בבריטניה.

והכי חשוב - מנגינה שקטה ורגועה מעודדת יצירתיות במחקר של אוניברסיטת שיקגו התגלה והתפרסם כי מוזיקת אמביינט נמצאה כמגבירה תהליכים של עיבוד מופשט במוח, המובילים לחשיבה יצירתית.

3. נגינה על כלי מוזיקלי משפרת את החיים החברתיים:

מוזיקה עוזרת לנו להתחבר. למידה על כלי מרחיבה את המעגל החברתי שלנו מכיוון שאנו זוכים להכיר יותר אנשים משהיינו מכירים בנסיבות רגילות. עבור בני נוער מוזיקה יכולה לעזור לפתח יכולות חברתיות. מאסטרו אדוארדו מארטורט, מנצח, מלחין ומנהל מוזיקלי של התזמורת הסימפונית של מיאמי, ומי שאחראי גם על תוכנית האמן הצעיר של מיסו בדרום פלורידה, הבחין בהשפעה שיש למוזיקה על היכולות החברתיות של ילדים. ״מבחינה חברתית, ילדים שהיו מעורבים בקבוצה מוזיקלית או אנסמבל רכשו מיומנויות חיים חשובות, כדוגמת איך להתייחס לאחרים, איך לעבוד בצוות ולהעריך את הגמול המתקבל מעבודה משותפת, והתפתחות יכולות המנהיגות והמשמעת העצמית״.

ועובדה משמחת במיוחד - מוזיקה שמחה גורמת לנו לתפוס אנשים באור חיובי במחקר שנערך במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת לונדון, נמצא כי מוזיקה שמחה יכולה לגרום לנו לראות פנים של אנשים באור חיובי, גם אם הם נושאים הבעה ניטרלית.

4. נגינה על כלי מוזיקלי עוזרת לבניית הביטחון העצמי:

הבחירה לקחת שיעורי מוזיקה יכולה לעזור בבניית הביטחון העצמי. ברגע שאתם מגיעים להכרה שאתם מסוגלים לעשות משהו ובצורה טובה, לדוגמה לנגן על חליל, באופן טבעי תגלו ביטחון גבוה יותר ביכולות שלכם. למידה על כלי מוזיקלי יכולה לעזור לילדים ולמבוגרים המתמודדים עם בעיות ביטחון עצמי. אליזבת׳ דוטסון-ווסטפאלן, מורה למוזיקה ומבצעת, גילתה שמוזיקה עזרה להרבה מתלמידיה. ״הם מגלים שברגע שהם יכולים לפתח יכולת בעצמם הם יכולים ללכת ולהשתפר״.

5. נגינה על כלי מוזיקלי מלמדת סבלנות ומשמעת עצמית:

בעולם של סיפוקים מיידים, לימוד כלי נגינה הוא סיפור אחר- זהו לא דבר היכול לקרות בין לילה. זה המאמץ היומיומי הכרוך באימון מדי יום שיכול לעזור למוזיקאי ללמוד לנגן בלי טעויות. רוב המוזיקאים משקיעים שנים רבות של אימון קבוע הכולל תרגילים מוזיקליים יומיומיים ומתמודדים בהדרגה עם יצירות מוזיקליות מסובכות יותר ויותר, דבר שבתמורה מסייע להם לכבוש את המעלה העליונה של הסבלנות.

הקצית כמות זמן מסוימת לאימון מוזיקלי יומיומי מפתחת משמעת עצמית אצל התלמיד. הדבר הוכח כמועיל ביותר אצל ילדים. מירה שטולברג-הלפרט, מחברת 3D Learner, שעובדת עם ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז, ראתה איך מוזיקה סייעה בהקניית משמעת לילדים כאשר כל דבר אחר נכשל. זה מה שיש לה להגיד על ההשפעה של מוזיקה על ילדים: ״חשיפת הילדים לכלים מוזיקליים היא המפתח. הם סקרנים בצורה טבעית ונלהבים לגביהם - והמשמעת שההורים והילדים רוכשים במידה והם דבקים בנגינה היא שיעור חשוב בפני עצמו״.

6 . לא יאמן אבל- מוזיקה יכולה לשפר את כישורי הנהיגה שלנו: על פי מחקר שנערך באוניברסיטת בן גוריון, האזנה למוזיקה חדשה ולא מוכרת יכולה להפוך את הנהיגה שלנו לבטוחה יותר.

7. ואחרון חביב - נגינה על כלי מוזיקלי היא כיף !

הברור מאליו שאינו תמיד ברור מאליו - ללמוד לנגן על כלי מוזיקלי זה פשוט כיף. ״האמנות של המוזיקה היא כל כך עזה ועמוקה שאתה חייב לגשת אליה בשילוב עדין של אינטנסיביות והנאה מלאת אהבה ואושר״, מוסיף הזמר, המוזיקאי והמלחין הידוע של פסקולי סרטים מבוליווד שנקר מהדיוואן. נגינה על כלי מוזיקלי יכולה להחזיר את מוטיב הכיף לחייכם. למוזיקה יש את היכולת המופלאה להביא אושר, שלום והגשמה, שיעזרו לרומם את רוחכם ולהפוך את החיים למהנים יותר עבור כל המעורבים בדבר.

ומאחר חפרנו לא מעט - קבלו מתנה קטנה לחג - מוזיקה שתפעיל את מנגנוני ההצלחה במוחכם

מוזיקה שתפעיל את מנגנוני ההצלחה במוחכם

#חינוך #יתרונותהמוזיקה #הדרכה #יצירתיות

פוסטים מובילים
Check back soon
Once posts are published, you’ll see them here.
פוסטים אחרונים
ארכיון חפש על פי חודש
חפש לפי תיוג
No tags yet.
עקוב אחרינו
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page